Aşil Tendon

Aşil Tendonu Rüptürü (Kopması)

kopmuail

Aşil Tendonu Rüptürü (Kopması)

Aşil tendon rüptürü yada Aşil kopması, Aşil tendonunun devamlılığının bozulmasıdır. Aşil rüptürü, yüzeyel olup ciltten hissedilen Aşil tendonu üzerine kesici, delici yaralanma ile her yaş grubunda görülebilir. Klasik olarak Aşil rüptürü ise üçüncü dekat ve sonrası yaşlarda ani sıçrama hareketi hamlesi sırasında tendonun kopması ile görülür.

Hasta ve yakınındakiler ayak bileğinden gelen sesi duyarlar. Hastalar sıklıkla baldırlarına arkadan bir darbe geldiği hissi ile geriye dönerler. Aşil tendonu kopmaları ençok tendonunun kalkaneus kemiğine yapışma yerinin 2-5 cm üstü bölgesinde görülür. Steroid kullanımı, bazı grup antibiyotiklerin kullanımı ile Aşil tendonu rüptür görülme oranının arttığı bildirilmektedir.

Aşil rüptürü hastalar yürüyebildikleri halde bir aksama fark edilir. Yine bu hastaların Aşil kopması olan  tarafta parmak uçlarına yükselemedikleri görülür. Fizik muayene sıklıkla tanı koydurucudur. Fizik muayenede Homans testi ile baldır sıkıldığında ayak bileğinde sağlam tarafta olan hareketi olmadığı görülür. Ayrıca muayenede kopma yerinde çukurluk elle tendon takip edilerek hissedilir.

Aşil tendon rüptürlerinde tanı fizik muayene ile koyulabilirken kısmi yırtıklar yada eşlik eden yaralanmalar açısında MR ve diğer tetkikler istenebilir.

Alçı ile tedavi ve PRP enjeksiyonları özellikle kısmi tendon yırtıklarında tercih edilebilir. Total rüptürlerde ise cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavide açık cerrahi uç uca onarım, Aşil üstü adaleden aşağıya dil çevrilmesi ile onarım, Aşil tendonunun yanındaki tendon kullanılarak rekonstrüksiyon yapılabilir. Son zamanlarda rüptür üzerinde  2-3 cm lik kesi ile yapılan mini invaziv Aşil tendon onarımı populer olarak kullanılmaktadır.  Cerrahi kesinin çok küçük olması, hızlı iyileşmeyi ve daha kısa sürede günlük aktivitelerine dönebilmeyi sağlamaktadır. Ameliyat sonrası hastalar en fazla 1 gece hastanede yatmakta olup ameliyat sonrası uygulanan alçılar diz altı kısa alçı olmaktadır. Alçı 4. haftada çıkarılmaktadır.

Mini-invaziv Aşil Tendon Onarımı Cerrahi TekniğiProf.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

About the author

Prof.Dr. Şeref Aktaş

Leave a Comment